Sauna

Saunování s dětmi - aktuálně se nekoná

Saunování batolat a dětí předškolního věku se až do odvolání nekoná.

Proč s batoletem do sauny?

Saunování má především preventivní účinek pro posílení imunity. Vlivem tepla dochází při saunování k bezprostředním změnám v počtu specifických buněk (imunoglobinů), které jsou schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry a jsou na dobu až šesti dnů schopny ochránit dětský organismus vůči infekcím. Proto je vhodné saunu navštěvovat pravidelně 1x týdně. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Dále má sauna vliv na dýchací systém. Pozitivní vliv má obzvláště na děti, které mají často respirační potíže a u astmatiků. V průběhu saunování totiž dochází k rozpouštění a odstranění vazkého hlenu a k uvolnění cest dýchacích. Dětem se tak prohloubí dýchání. Co jako rodiče určitě oceníte je to, že po návštěvě sauny jsou děti zklidněné, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Jak děti správně saunovat?

Kojenci a mladší batolata se prohřívají v sauně jen krátce, maximálně do tří minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat pěti minut. Je nutno si uvědomit, že děti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí, nejmenší děti dokonce až šestinásobně. Ideální místo pro saunování dětí je ve spodní části kabiny, kde je pro ně vhodná teplota 50-65 stupňů. Úplně malým dětem stačí jediné prohřátí. Více není potřeba. A stejně tak, jako je krátká doba prohřívání, je krátké i ochlazování. U menších dětí probíhá pod sprchou v náručí matky (s vynecháním hlavy). Nikdy se nepoužívá ledová voda, stačí vlažná, nakonec je možné lehké postříkání končetin studenou vodou. Po saunování je třeba nezapomínat na doplňování tekutin (ovocné šťávy, vhodné bylinkové čaje, popř. u kojených dětí nakojit.

Kdy nesaunujeme?

Ani otužování pouze chladnými podněty, ani zvyšování odolnosti horkou saunovou lázní nezaručí absolutní odolnost dětí vůči infekcím, jimiž bývá mnoho dětí v dětských kolektivech v chladných obdobích roku postiženo. Při každém akutním onemocnění dítěte musí být saunování vynecháno a obnoveno až po době, ve které se sčítá délka doby nemoci se stejně dlouhou dobou rekonvalescence. Při obyčejné viróze horních dýchacích cest to bývá na 2–3 týdny.

Z důvodu omezené kapacity sauny a potřeby upravit teplotu v prohřívárně je na saunování batolat třeba mít vždy předem provedenou rezervaci. Podrobnější informace získáte v plaveckém bazénu nebo na e-mailu info@sport-jilemnice.cz

Sauna v plaveckém bazénu v Jilemnici

Jungmannova 146
514 01 Jilemnice zobrazit na mapě

Tel.: 481 544 068
Mobil: 603 819 334
E-mail: info@sport-jilemnice.cz