Zajímavosti

Zajímavosti

O nevšední zážitek se postará procházka Zvědavou uličkou, jenž je jedinečným dokladem lidové architektury, postaveným většinou po velikém požáru města roku 1788. Domy na západní straně jsou se stoupající vozovkou posunuty vždy o jednu okenní osu blíže do ulice. Ta se tím rychle zužuje a stáčí a domy působí dojmem zvědavosti svých obyvatel, kteří chtěli mít přehled o dění na tehdejší hlavní třídě – odtud název Zvědavá ulička. Nejhonosnějšími částmi každého stavení jsou ozdobně pobíjené lomenice, které patří k nejzdobnějším v Krkonoších a Podkrkonoší.

Pro kulturní zážitek stačí zajít do Krkonošského muzea sídlícího v renesančním zámku Harrachů. Jeho největším unikátem je mechanický betlém Jáchyma Metelky a nejjemnější lněná příze na světě (296 m váží jen 1 gram). Dále zde můžeme zhlédnout stálou expozici historie lyžování v českých zemích, sbírku cechovních štítů, národopis západních Krkonoš, historie obchodu a řemesel na Jilemnicku a také galerii Františka Kavána.

Trochu romantické atmosféry můžete načerpat na jilemnickém náměstí, kde si jistě s chutí vyslechnete odbíjení unikátních opakovacích hodin na věži klasicistní radnice, které pocházejí z poloviny 19. století a patří zřejmě mezi nejpilnější hodiny ve střední Evropě. Odbíjejí totiž každou čtvrthodinu tak, že z počtu úderů a jejich tónového zabarvení lze pouhým poslechem rozeznat počet čtvrtí i celých hodin. Za den tak vyslechneme celkem 1020 úderů. Pro stálé obyvatele a pravidelné návštěvníky města jsou hodiny jejich neodmyslitelnou součástí a zvukovou kulisou.

Nově otevřená 7,5 km dlouhá naučná stezka "Jilemnice známá neznámá" je jednou z nenáročných tras nebo spíše procházkou, která seznamuje návštěvníky, ale i obyvatele Jilemnice se zajímavostmi a krásami města. (Masarykovo náměstí, rodný dům Jaroslava Havlíčka, dům, kde žil Bohumil Hanč, hrabačovská zvonička, kaplička sv. Anny, vyhlídka na Kozinci, kaple sv. Isidora, zámecký park, harrachovský zámek, budova gymnázia, kostel sv.Vavřince, budova bývalé dívčí školy, busta Josefa Hanuše, Šaldův statek, Zvědavá ulička, městské hřbitovy, sokolovna, sportovní stadion, plavecký bazén, Tyršovo náměstí)

Také 24 km dlouhý cykloturistický okruh "Jilemnickem křížem krážem" vedoucí přes Kozinec, Mříčnou, Martinice, Horní Brannou a Hrabačovem zpět do centra města Jilemnice přináší dokonalý obraz o krásách a možnostech této oblasti. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, ty si mohou na několika místech trasu zkrátit odbočením nebo pokračovat jiným směrem např. do Krkonoš, Českého ráje nebo Podkrkonoší.

Nejvíce možností skýtá však Běžecký areál "Hraběnka" (15 min. od centra) s nabídkou upravovaných lyžařských běžeckých tras jak pro profesionální sportovce, tak i pro ty méně zdatné. Najdeme tu totiž nejen tratě závodní (ty jsou rozděleny do více okruhů, které mají různou délku – celkem 20 km), ale také začátek upravované turistické lyžařské trasy "Buď fit". Její okruh dlouhý asi 12,5 km je svým turistickým charakterem využíván opravdu kdekým. Potkáte tu děti i dospělé, začínající i pokročilé běžkaře – prostě všechny, kteří si chtějí nějak zpříjemnit hezké zimní odpoledne a udělat něco pro své zdraví. A pokud budete už na pokraji svých fyzických sil, není problém na některém z míst sundat lyže a vydat se domů.

Mimo letní prázdniny je po celý rok otevřený krytý plavecký bazén se 4 plaveckými dráhami dlouhými 25 m. Součástí komplexu je také dětský bazén. Jistě poté nepohrdnete uvolnění posílených svalů saunou s ochlazovacím bazénem.

Sportovní centrum Jilemnice

Jungmannova 146
514 01 Jilemnice zobrazit na mapě

Tel.: 481 544 068
Mobil: 603 819 334
E-mail: info@sport-jilemnice.cz