Sportovní centrum Jilemnice

Sportovní centrum Jilemnice

Sportovní centrum Jilemnice

Sportovní akce

září 2015

Běh Jilemnice – Žalý

Běh Jilemnice – Žalý

Sobota 19.09. 14:00

Pozvánka na 48. ročník běhu do vrchu Jilemnice – Žalý

 

V sobotu 19. září 2015 uspořádá ČKS SKI  Jilemnice již 48. ročník veřejného závodu běhu do vrchu Jilemnice – Žalý.

Letos je tento závod součástí 30. ročníku Maratonstav-Altra  Českého poháru běhů do vrchu a je zařazen do nejvyšší kategorie SUPER. Hlavní závod bude odstartován ve 14 hodin na náměstí v Jilemnici. Od 14:10 hod. budou postupně odstartovány jednotlivé závody žáků, jako běh zámeckým parkem se startem a cílem na náměstí. Žákovské závody jsou letos součástí krajského poháru KSL.

Na závěr proběhne na náměstí Lízátkový běh pro předškolní děti, který bude odstartován podle kategorií od 15:40 hod. I v letošním roce budou kategorie rozděleny do 3 let a od 3 let a na chlapce a dívky.

 Závodu se zúčastní přední běžci do vrchu a již tradičně se zúčastní i lyžaři reprezentanti a závodníci Dukly Liberec.

Těšíme se na vaši hojnou účast jak závodníků, tak i diváků. Občerstvení bude zajištěno.

                                                                           Výbor ČKS SKI Jilemnice

 

Založení a postupný vývoj běhu Jilemnice – Žalý

Závod založil v létě 1966 Jaroslav Honců (1939), trenér Dukly Liberec a reprezentačního družstva ČSSR lyžařů běžců.
První krůčky udělal v létě 1966, když se tehdy  27 letému trenérovi zdálo, že testy do té doby prováděné na atletické dráze a tělocvičně  jsou neadekvátní ve srovnání s výkonností v zimě. Proto se rozhodl pro test běhu v terénu  do kopce. Pro tento záměr zvolil běh z Jilemnice na Žalý a zpět.
První zkouška proběhla 14.10.1966. Start byl u kabin na hřišti v Jilemnici a běželo se systémem běž kudy chceš, kontrola byla u rozhledny na Žalém a cíl opět na hřišti před kabinami v Jilemnici. Tento závod vyhrál Ladislav Hrubý za 1:27:25 hod., 2.Jan Fajstavr a 3.Mojmír Šlosarik. První ročníky se běžely vždy nahoru a dolů. Ještě další rok to byl jenom zkušební test závodníků Dukly Liberec. Závod se konal 16.9.1967 a vyhrál ho Karel Štefl za 1:19:05 hod.,  2. Václav Peřina a 3.Milan Miluška.
První zkoušky byly poznamenány různými úsměvnými historkami a hledáním nejoptimálnějších tras, kudy to bude nejkratší a nejrychlejší. Běhalo se co nejkratší cestou např. rovně přes pole, oraniště a  louky, aby to bylo co nejlepší. Jeden pokus byl běh po silnici, což se ukázalo jako příliš dlouhé ( o to se pokusil Hercík z Liberce – původem atlet). Vaškovi Peřinovi  se zase při zkracování podařilo ve Valteřicích spadnout do hnojiště. A takovýchto historek bylo zajisté více.

 

Zdroj: www.skijilemnice.cz/web/beh-na-zaly/zaly-historie

říjen 2015

Orientačního biatlonu

Orientačního biatlonu

Neděle 25.10. 12:30

Další ročník akce Orientační biatlon se uskuteční na Masarykově náměstí od 12:30

 

velikost písma - A +